• Jeu de Boules

    Informatie Jeu de Boules

    Vanuit de behoefte elkaar te blijven zien na een korfballend leven en een deel van de zondag zoals altijd op het Phoenix-veld door te brengen, is jeu-de-boules onder de vlag van Phoenix ontstaan. We spelen op een onderlinge competitie op zondag van 13.00 tot ca 16.30 uur op de grindbaan naast het clubgebouw van Phoenix. Jeu-de-boules heeft geen bestuur, wel een aantal mensen dat van alles regelt De meeste jeu-de-boulers zijn al jarenlang lid van Phoenix en hebben zelf (ooit) gekorfbald bij Phoenix. In ieder geval is elke jeu-de-bouler op de een of andere manier verbonden met Phoenix. Van nieuwe deelnemers verwachten we dat zij minimaal algemeen lid zijn of worden. Op dit moment zijn er 30 ingeschreven spelers. Net zoals bij korfbal mag je ook afschrijven als je niet kunt.

    Spel en spelregels

    Het speelseizoen jeu-de-boules onder de vlag van Phoenix start in maart en loopt tot oktober. We spelen in teams van twee spelers, een zogenaamde doublette. Gespeeld wordt volgens de regels van de NJBB. Afspraken over het gooi-startpunt, het meten van de afstand bij onduidelijkheid, de regels over de baan, de puntentelling, we volgen ze allemaal. Niet omdat het moet, maar omdat het de sfeer verbetert.

    Sfeer

    De sfeer, het sociale aspect bij jeu-de-boules is een belangrijk onderdeel. Niet iedereen is het altijd eens met elkaar, soms is verliezen minder leuk dan winnen, net zoals in elk team en elk spel. Maar nooit leidt dit tot problemen. Elke zondag praten we gezellig na onder het genot van een al dan niet alcoholvrij drankje. We starten het seizoen met een zondagse brunch, tussendoor hebben we een zomerborrel en aan het eind van het seizoen de finaledag met barbecue. Tussendoor is er altijd wel iemand jarig die wat lekkers meeneemt.

    Open jeu-de-boules-toernooi

    Op eerste pinksterdag organiseren we elk jaar het Henk van Oosten toernooi, een open jeu de boules toernooi. Elk Phoenix lid, vrienden of familie van leden kunnen dan (hernieuwd) kennismaken met het jeu-de-boules. Dit alles onder het genot van een croissantje en Franse kaasjes. Meer weten?

    Wil je meer weten, kom in het seizoen op zondagmiddag langs of neem contact op via jeudeboules@gmail.com

    De spelregels in het kort

    Jeu-de-boules is een verzamelnaam voor balspelen. Onze spelsoort heet PÉTANQUE. Onderstaand de internationale spelregels in beknopte vorm.

    ■ Pétanque wordt gespeeld, wij spelen 2 tegen 2 met elk drie boules; en soms ook 1 tegen 1 met elk 3 boules.

    ■ Bij loting wordt bepaald wie tegen wie speelt. Afhankelijk van het aantal spelers is er een schema.

    ■ Het but (doelballetje) is van hout en heeft een diameter van 25 tot 35 mm.

    ■ De boules hebben een diameter die varieert van 7.05 tot 8 cm, en het gewicht mag minimaal 650 en maximaal 800 gram zijn.

    ■ Voor de wedstrijd begint, bepalen de teams door een eerste worp met van elke team één bal, wie mag beginnen.

    ■ Het team dat het but werpt, werpt ook de eerste boule en probeert deze zo dicht mogelijk bij het but te plaatsen. Lukt het vervolgens de tegenstander hun boule beter te plaatsen, dan hebben zij de leiding. Dit net zolang tot hun boule dichter bij het but ligt.

    ■ Vervolgens mag het eerste team weer proberen de situatie naar haar voordeel om te buigen en gaat daarmee door tot het al of niet gelukt is.

    ■ Heeft een team geen boules meer dan kunnen de tegenstanders met de nog resterende boules proberen meer punten te scoren.

    ■ Hebben beide teams geen boules meer dan worden de punten geteld. Dat zijn er zoveel, als een team boules dichter bij het but heeft liggen dan de beste boule van zijn tegenstander.

    ■ Er is nu één werpronde gespeeld.

    ■ Winnaar is het team dat als eerste 13 punten heeft gehaald.